Iscar DCNS 0335-100-035B-3D 0.335" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203005 ISO: DCNS 0335-100-035B-3D
Description
ISCAR 3203005 0.335" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.8700 72.90MM
Shank/Pilot Dia 0.3543 9.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.0670 27.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM