Iscar DCNS 0315-094-031B-3D 0.315" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203004 ISO: DCNS 0315-094-031B-3D
Description
ISCAR 3203004 0.315" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7830 70.69MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 1.0040 25.50MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM