Iscar DCNS 0295-148-031B-5D 0.295" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3260169 ISO: DCNS 0295-148-031B-5D
Description
ISCAR 3260169 0.295" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3540 85.19MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 1.5320 38.91MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM