Iscar DCNS 0295-089-031B-3D 0.295" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3260170 ISO: DCNS 0295-089-031B-3D
Description
ISCAR 3260170 0.295" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7640 70.21MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.9410 23.90MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM