Iscar DCNM 095-029-M12-3D 0.374" Modular SUMOCham Drill with FlexFIT Connection for Multi-Spindle and Swiss-type Machines
Part Number: ISC3352564 ISO: DCNM 095-029-M12-3D
Description
ISCAR 3352564 0.374" Modular SUMOCHAM Drill with FLEXFIT Connection for Multi-Spindle and Swiss-type Machines Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.0240 76.81MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.3700 34.80MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM