Iscar DCNM 085-025-M12-3D 0.335" Modular SUMOCham Drill with FlexFIT Connection for Multi-Spindle and Swiss-type Machines
Part Number: ISC3352561 ISO: DCNM 085-025-M12-3D
Description
ISCAR 3352561 0.335" Modular SUMOCHAM Drill with FLEXFIT Connection for Multi-Spindle and Swiss-type Machines Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.8500 72.39MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.1970 30.40MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM