Iscar DCNM 075-023-M12-3D 0.295" Modular SUMOCham Drill with FlexFIT Connection for Multi-Spindle and Swiss-type Machines
Part Number: ISC3352559 ISO: DCNM 075-023-M12-3D
Description
ISCAR 3352559 0.295" Modular SUMOCHAM Drill with FLEXFIT Connection for Multi-Spindle and Swiss-type Machines Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7400 69.60MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 1.0870 27.61MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM