Iscar DCN 1260-378-150A-3D 1.26" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260110 ISO: DCN 1260-378-150A-3D
Description
ISCAR 3260110 1.26" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.4400 214.38MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2598 32.00MM
Flute Length 4.0100 101.85MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2598 32.00MM
Cut Dia Max 1.2960 32.92MM