Iscar DCN 1260-378-125R-3D 1.26" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3203177 ISO: DCN 1260-378-125R-3D
Description
ISCAR 3203177 1.26" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.1200 206.25MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2598 32.00MM
Flute Length 4.0100 101.85MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2598 32.00MM
Cut Dia Max 1.2960 32.92MM