Iscar DCN 1220-366-150A-3D 1.22" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260109 ISO: DCN 1220-366-150A-3D
Description
ISCAR 3260109 1.22" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.2700 210.06MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 3.8800 98.55MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2205 31.00MM
Cut Dia Max 1.2559 31.90MM