Iscar DCN 1220-366-125R-3D 1.22" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3203165 ISO: DCN 1220-366-125R-3D
Description
ISCAR 3203165 1.22" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9500 201.93MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 3.8800 98.55MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2205 31.00MM
Cut Dia Max 1.2559 31.90MM