Iscar DCN 1220-366-125A-3D 1.22" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3203536 ISO: DCN 1220-366-125A-3D
Description
ISCAR 3203536 1.22" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9500 201.93MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 3.8800 98.55MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2205 31.00MM
Cut Dia Max 1.2559 31.90MM