Iscar DCN 1220-183-125R-1.5D 1.22" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203164 ISO: DCN 1220-183-125R-1.5D
Description
ISCAR 3203164 1.22" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1200 155.45MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 2.0500 52.07MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2205 31.00MM
Cut Dia Max 1.2559 31.90MM