Iscar DCN 1181-590-125R-5D 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3202675 ISO: DCN 1181-590-125R-5D
Description
ISCAR 3202675 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.0700 255.78MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 6.1200 155.45MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM
Cut Dia Max 1.2160 30.89MM