Iscar DCN 1181-354-150A-3D 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260108 ISO: DCN 1181-354-150A-3D
Description
ISCAR 3260108 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.0900 205.49MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 3.7600 95.50MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM
Cut Dia Max 1.2160 30.89MM