Iscar DCN 1181-354-125A-3D 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3203532 ISO: DCN 1181-354-125A-3D
Description
ISCAR 3203532 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.7700 197.36MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 3.7600 95.50MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM
Cut Dia Max 1.2160 30.89MM