Iscar DCN 1181-177-125R-1.5D 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203152 ISO: DCN 1181-177-125R-1.5D
Description
ISCAR 3203152 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0000 152.40MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 1.9900 50.55MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM
Cut Dia Max 1.2160 30.89MM