Iscar DCN 1181-177-125A-1.5D 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203151 ISO: DCN 1181-177-125A-1.5D
Description
ISCAR 3203151 1.181" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0000 152.40MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 1.9900 50.55MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM
Cut Dia Max 1.2160 30.89MM