Iscar DCN 1142-571-125R-5D 1.142" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3203141 ISO: DCN 1142-571-125R-5D
SKU: 1111842
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3203141 1.142" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.8740 250.80MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 5.9200 150.37MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM
Cut Dia Max 1.1770 29.90MM