Iscar DCN 1142-342-150A-3D 1.142" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260107 ISO: DCN 1142-342-150A-3D
Description
ISCAR 3260107 1.142" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9000 200.66MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 3.6300 92.20MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM
Cut Dia Max 1.1770 29.90MM