Iscar DCN 1142-342-125R-3D 1.142" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3203140 ISO: DCN 1142-342-125R-3D
Description
ISCAR 3203140 1.142" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.5800 192.53MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 3.6300 92.20MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM
Cut Dia Max 1.1770 29.90MM