Iscar DCN 1102-551-150R-5D 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3203230 ISO: DCN 1102-551-150R-5D
SKU: 1111877
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3203230 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.9300 252.22MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 5.7100 145.03MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM
Cut Dia Max 1.1380 28.91MM