Iscar DCN 1102-551-125R-5D 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3202672 ISO: DCN 1102-551-125R-5D
Description
ISCAR 3202672 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.6100 244.09MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 5.7100 145.03MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM
Cut Dia Max 1.1380 28.91MM