Iscar DCN 1102-551-125A-5D 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3203525 ISO: DCN 1102-551-125A-5D
Description
ISCAR 3203525 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.6100 244.09MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 5.7100 145.03MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM
Cut Dia Max 1.1380 28.91MM