Iscar DCN 1102-331-150A-3D 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260106 ISO: DCN 1102-331-150A-3D
Description
ISCAR 3260106 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.7300 196.34MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 3.5100 89.15MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM
Cut Dia Max 1.1380 28.91MM