Iscar DCN 1102-166-125A-1.5D 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203227 ISO: DCN 1102-166-125A-1.5D
Description
ISCAR 3203227 1.102" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.7500 146.05MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 1.8600 47.24MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM
Cut Dia Max 1.1380 28.91MM