Iscar DCN 1063-531-150A-5D 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3260113 ISO: DCN 1063-531-150A-5D
Description
ISCAR 3260113 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.6700 245.62MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 5.5000 139.70MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM
Cut Dia Max 1.0980 27.89MM