Iscar DCN 1063-319-150A-3D 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260105 ISO: DCN 1063-319-150A-3D
Description
ISCAR 3260105 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.5500 191.77MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 3.3800 85.85MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM
Cut Dia Max 1.0980 27.89MM