Iscar DCN 1063-319-125R-3D 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3203128 ISO: DCN 1063-319-125R-3D
Description
ISCAR 3203128 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2300 183.64MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 3.3800 85.85MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM
Cut Dia Max 1.0980 27.89MM