Iscar DCN 1063-319-125A-3D 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260242 ISO: DCN 1063-319-125A-3D
Description
ISCAR 3260242 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2300 183.64MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 3.3800 85.85MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM
Cut Dia Max 1.0980 27.89MM