Iscar DCN 1063-160-150A-1.5D 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203126 ISO: DCN 1063-160-150A-1.5D
Description
ISCAR 3203126 1.063" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.9800 151.89MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 1.7900 45.47MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM
Cut Dia Max 1.0980 27.89MM