Iscar DCN 1024-307-125A-3D 1.024" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260104 ISO: DCN 1024-307-125A-3D
Description
ISCAR 3260104 1.024" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0400 178.82MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 3.2600 82.80MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM
Cut Dia Max 1.0590 26.90MM