Iscar DCN 1024-154-125R-1.5D 1.024" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203115 ISO: DCN 1024-154-125R-1.5D
Description
ISCAR 3203115 1.024" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5200 140.21MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 1.7300 43.94MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM
Cut Dia Max 1.0590 26.90MM