Iscar DCN 1024-154-125A-1.5D 1.024" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203114 ISO: DCN 1024-154-125A-1.5D
Description
ISCAR 3203114 1.024" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5200 140.21MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 1.7300 43.94MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM
Cut Dia Max 1.0590 26.90MM