Iscar DCN 0984-150-125R-1.5D 0.984" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3202663 ISO: DCN 0984-150-125R-1.5D
Description
ISCAR 3202663 0.984" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.3900 136.91MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 1.6800 42.67MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0200 25.91MM