Iscar DCN 0945-756-125A-8D 0.945" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3202594 ISO: DCN 0945-756-125A-8D
Description
ISCAR 3202594 0.945" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.4200 290.07MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 7.7300 196.34MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM