Iscar DCN 0945-472-125R-5D 0.945" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3202661 ISO: DCN 0945-472-125R-5D
Description
ISCAR 3202661 0.945" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.5800 217.93MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 4.8900 124.21MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM