Iscar DCN 0945-472-125A-5D 0.945" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3201743 ISO: DCN 0945-472-125A-5D
Description
ISCAR 3201743 0.945" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.5800 217.93MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 4.8900 124.21MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM