Iscar DCN 0906-724-125A-8D 0.906" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3202596 ISO: DCN 0906-724-125A-8D
Description
ISCAR 3202596 0.906" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.0400 280.42MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 7.4100 188.21MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM