Iscar DCN 0906-453-125R-5D 0.906" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3202659 ISO: DCN 0906-453-125R-5D
Description
ISCAR 3202659 0.906" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3200 211.33MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 4.7000 119.38MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM