Iscar DCN 0906-138-125A-1.5D 0.906" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3202608 ISO: DCN 0906-138-125A-1.5D
Description
ISCAR 3202608 0.906" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1500 130.81MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 1.5500 39.37MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM