Iscar DCN 0866-693-100R-8D 0.866" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3202729 ISO: DCN 0866-693-100R-8D
Description
ISCAR 3202729 0.866" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.5000 266.70MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 7.0900 180.09MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM