Iscar DCN 0827-661-100A-8D 0.827" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3202600 ISO: DCN 0827-661-100A-8D
Description
ISCAR 3202600 0.827" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.1200 257.05MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 6.7600 171.70MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM