Iscar DCN 0787-945-100R-12D 0.787" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD
Part Number: ISC3202836 ISO: DCN 0787-945-100R-12D
Description
ISCAR 3202836 0.787" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 12.8900 327.41MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 9.5900 243.59MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM