Iscar DCN 0787-630-100R-8D 0.787" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3202726 ISO: DCN 0787-630-100R-8D
Description
ISCAR 3202726 0.787" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.7400 247.40MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 6.4400 163.58MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM