Iscar DCN 0787-630-100A-8D 0.787" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3202602 ISO: DCN 0787-630-100A-8D
Description
ISCAR 3202602 0.787" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.7400 247.40MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 6.4400 163.58MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM