Iscar DCN 0748-598-100A-8D 0.748" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3202487 ISO: DCN 0748-598-100A-8D
Description
ISCAR 3202487 0.748" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.3700 238.00MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 6.1200 155.45MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM