Iscar DCN 0591-709-075R-12D 0.591" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD
Part Number: ISC3202831 ISO: DCN 0591-709-075R-12D
Description
ISCAR 3202831 0.591" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.9900 253.75MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 7.2000 182.88MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM
Cut Dia Max 0.6260 15.90MM