Iscar DCN 0551-661-063R-12D 0.551" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD
Part Number: ISC3202830 ISO: DCN 0551-661-063R-12D
Description
ISCAR 3202830 0.551" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.3800 238.25MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 6.7100 170.43MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM