Iscar DCN 0551-083-063R-1.5D 0.551" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3202634 ISO: DCN 0551-083-063R-1.5D
Description
ISCAR 3202634 0.551" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5100 89.15MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 0.9300 23.62MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM